Fitre
Fitre

Fitre emanetlerinizi Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

Fitre emanetlerinizi Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

Somali

Afrika denince ilk akla gelen garip ve batılıların sömürdüğü 1980’li yıllara kadar Afrika’nın en zengin ülkesi. Kuraklık, susuzluk, yokluk ve yoksulluğun en çok yaşanan ülkesi. Teneke ve çadır kentlerde hayatlarını bir göz odada idame ettiren aile bireyleri.  İç savaş ve terör sebebi ile yerle bir edilen şehirler. Başta suya olmak üzere her şeye zorluklar altında ulaşılan ülke. 2012 yılından beri hayırseverlerin başta su kuyusu ve gıda bağışlarını Somali’ye ulaştırıyoruz. Fitreniz doğru ellere ulaşsın.

 Afganistan

40 yıldır süren iç savaş ve terör sebebi ile az gelişmiş Asya ülkelerinden yaklaşık 10 milyon Türkmen’in yaşadığı Afganistan’da fakirlikten dolayı kırsalda su ve yiyecek bulmakta zorluklar yaşanıyor. İhlas Vakfı özellikle bu ve benzer durumdaki ülkelere Fitre emanetlerinizi ulaştırıyor.

Fitre Nedir? (Sadaka-i Fıtır)

İhtiyacı olan eşyadan ve borçlarından fazla olarak, zekât nisabı kadar malı, parası bulunan Müslümanın fitre vermesi vacib olur. Nisaba malik değilse fitre vermesi vacib olmaz, fakat vermesi iyidir. Birkaç hadis-i şerif meali:
(Sadaka-i fıtr, zenginlerinize bir tezkiyedir. Fakirleriniz de verirse, Allahü teâlâ onlara daha çoğunu verir.) [Ebu Davud] (Tezkiye, temize çıkarma, temizleme demektir.)

(Ramazan orucu, gökle yer arasında durur. Sadaka-i fıtr verilince yükselir.) [Ebu Hafs]

(Sadaka-i fıtr, oruçlunun, uygunsuz sözlerinden hâsıl olan günahları temizler.) [Beyheki]

Diğer üç mezhepte, bir günlük yiyeceği olanın fitre vermesi farzdır. Hadis-i şerifte, (Sadaka-i fıtrı, küçük büyük, zengin fakir herkesin vermesi gerekir) buyuruldu. (Ebu Davud)

Dinen zengin olmayan herkes, fitre, zekât alabilir. İhtiyacı olan eşya ve borçlarından fazla olarak, zekât nisabı kadar malı, parası bulunan Müslümanın, fitre vermesi vacib olur. Fitre, zekât alması, haram olur. Fitre nisabına katılacak malın ticaret için olması şart olmadığı gibi, elinde bir yıl kalmış olması da gerekmez. Hastalık gibi herhangi bir özürden dolayı oruç tutamayan kimsenin de, zenginse fitre vermesi gerekir.

Ticaret için olmayan malların zekâtı verilmez. Gelirleri nisaba dahil edilir.

Nisaba malik olmayan herkes fakir sayılır, zekât alabilir. Nisaba malikse fitre vermesi vacip olur. Asgari maaş alan bir kimse, borçları çıktıktan sonra, nisaba malik ise, zengin sayılır, fitre vermesi gerekir. [Nisap, 96 gr altın veya bu değerde para, ticaret malı demektir.]

Sadaka-i fıtr, Ramazan-ı şerifte verilir. Ramazandan önce ve bayramdan sonra da vermek caizse de bayram namazından önce verilmiş olması daha çok sevabdır. Şâfiî’de Ramazandan önce verilmez. Bayramdan sonraya da bırakılmaz.

BAĞIŞ SEPETİNİZ

Bağış sepetiniz boş

BAĞIŞÇI BİLGİLERİ
     

Tüm kampanyalardan haberdar olmak için telefon ve mail yoluyla bilgi almak istiyorum

KVKK kapsamında Aydınlatma ve Açık Rıza metnini okudum anladım

bağış güvenlik